Zrenjanin- U Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin u četvrtak 11. maja, sa početkom u 19 časova, biće svečano otvorena izložba Etnološkog odeljenja Blago nama decama što smo taki mali – Detinjstvo u tradicionalnoj porodici. Cilj izložbe je da se usko tematski predstavi kultura sa ovog područja, i to u onom segmentu koji je najvažniji za produžetak čovekove loze, a to je podizanje deteta. Izložba pruža saznanja o detinjstvu i kulturnom obrascu kakav je bio poznat tradicionalnoj patrijarhalnoj vojvođanskoj porodici s kraja 19. do druge polovine 20. veka. Autorke izložbe i njenog pratećeg kataloga su Branka Babić, kustos-etnolog i mr Rajka Grubić, muzejski savetnik.

Budući da su prioritetan cilj braka bila deca, otkrićemo koje su se magijsko-religijske radnje praktikovale za dobijanje zdravog potomstva, koji je broj dece bio poželjan na ovim prostorima ali i kojim je sve opasnostima dete bilo izloženo prvih dana po rođenju. Posetilac će moći da vidi razliku u dva osnovna tipa kolevki koji se javljaju na ovim prostorima, kao i da shvati važnost koja je pridavana ovom delu kućnog inventara. Ujedno, velika pažnja bila je posvećena i prvim koracima pa će se na izložbi naći i dubak koji datira iz 1910. godine. Kada se prvi put javljaju i kako su izgledala kolica za bebe u prvoj polovini 20. veka, biće takođe predstavljeno na ovoj izložbi.

Na izložbi će se naći i tekstilni predmeti koji se odnose na negu odojčeta poput posteljine, jastuka i prekrivača za kolevku. Ovom prilikom biće izloženi i prvi odevni predmeti bebe – kapica, benkica i košuljica. Kasnije, svaki prelaz deteta iz jednog statusa u drugi obeležavan je promenom odeće. Tako su deca oblačena jednako kad prohodaju, u dugu košulju, dok sa polaskom u školu dobijaju dvodelnu odeću koja simbolično predstavlja odraslu osobu.
Jedan deo izložbe biće posvećen igračkama i dečijim igrama. Videćemo od kojih su sve materijala igračke pravljene u ruralnim sredinama, a gde su igračke svojoj deci nabavljali imućniji. Napravićemo razliku između igračaka i igara za devojčice, odnosno za dečake, budući da se kroz igru želelo uticati na društveno očekivano ponašanje dece. Tako su se kroz igru devojčice spremale za ulogu majke i domaćice, dok su dečaci razvijali različite vrste veština koje su očekivane od odraslog muškarca kao domaćina kuće.

Izložbenu postavku čine predmeti i fotografije iz zbirki Narodnog muzeja Zrenjanin. Međutim, kako bi slika o odrastanju u tradicionalnoj patrijarhalnoj porodici bila što potpunija, ostvarena je saradnja i sa drugim muzejima u Vojvodini. Tako će se na izložbi naći i predmeti i fotografije iz Muzeja Vojvodine, Narodnog muzeja Pančevo i Gradskog muzeja Vršac, kao i fotografije iz privatnih porodičnih albuma. Neke od fotografija iz privatnih albuma nabavljene su dobrotom melenačkog baštinika Ivana Boba Bošnjaka (porodice Paunović, Bošnjak, Letić, Kostić, Željski-Arambašić i Rakić).

IZLOŽBA U IZLOŽBI: „MUZEJ ZA DECU“

Drugi segment izložbe je „izložba u izložbi“. U pitanju je Muzej za decu, gostujuća izložba Muzeja Vojvodine iz Novog Sada. Izložba je rezultat saradnje grupe autora koju čine Lidija Balj muzejski savetnik-arheolog, Tatjana Bugarski viši kustos-etnolog, Slađana Velendečić kustos-pedagog i Aleksandra Stefanov, kustos-istoričar umetnosti. Muzej za decu osmišljen je da najmlađim posetiocima približi kulturno nasleđe i muzej kao ustanovu, ali i kao mesto učenja kroz igru. U posebno kreiranom prostoru izložene su igračke iz različitih perioda ― od praistorije do danas. Izložene igračke svedoče o tome kako su se deca igrala u prošlosti, od kojih materijala su pravljene i po čemu se razlikuju od savremenih. Putem njih u „malom muzeju“ predstavljene su različite oblasti pomoću kojih deca upoznaju svet oko sebe: priroda, svakodnevni život i razne društvene pojave. U ovom muzeju deca se na interaktivan i zabavan način upoznaju sa izložbom i razvijaju svest o čuvanju predmeta. Nadležni kustosi u zrenjaninskom muzeju su Branka Babić, kustos-etnolog i Nevena Dujin Grković, kustos pedagog.

Otvaranjem ovih izložbi Narodni muzej Zrenjanin obeležava početak manifestacije „Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10“ koja se ove godine održava treći put. Muzeji Srbije od 11. do 20. maja uz različite sadržaje biće otvoreni za publiku od 10 do 22h. Manifestacija se završava obeležavanjem Evropske noći muzeja 20. maja prilikom koje će Narodni muzej Zrenjanin i ostali učesnici raditi od 17 do 01h uz besplatan ulaz i raznovrsne programe!