Po zadnjem saopštenju JKP „Vodovoda i kanalizacija“ Zrenjanin, prečišćena voda je puštena u mrežu. Parafrazim, ona je bez boje mirisa i ukusa, dobrog je kvaliteta i u potpunosti je u skladu sa propisanim standardima Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode za piće Republike Srbije.Ali zabrana za korišćenje vode je još uvek na snazi i čeka se odluka nadležnih institucija.

Nadležna institucija koja treba da odobri vodu za piće je sanitarna inspekcija po nalazu labaratorije Instituta za javno zdravlje Vojvodine ili Zavoda za javno zdravlje Zrenjanin. Voda će biti proglašena zdravom kada svi uzorci sa različitih mesta u različito doba dana u kontinuitetu budu u skladu sa Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode.

Mi smo odlučili da ispitamo našu, zrenjaninsku „prečišćenu vodu“. Po instrukcijama Instituta za javno zdravlje Vojvodine sipali smo vodu sa česme u čistu flašu i odneli je na hemijsku analizu 11.10.2017. U rezultatima analize koje smo dobili dva dana kasnije stoji velikim slovima da nalazi NE ODGOVARAJU normama Pravilnika o higijenskoj ispravnosti vode za piće zbog povećane koncentracije: amonijaka, arsena, nitrita itd. Zatim na drugoj strani izveštaja piše opet velikim slovima da je nalaz ZDRAVSTVENO NEISPRAVAN- istakao je Aleksandar Korovljev.

Ovde bih izdvojio da je koncentracija arsena, zbog kojeg je svojevremeno voda zabranjena za piće, sada po rezultatima 10 puta veća od dozvoljene.
Iako nemamo analize sa različitih delova grada i ne možemo da ocenimo uticaj taloga u vodovodnoj mreži na kvalitet vode, na osnovu samo jednog uzorka iz centra grada možemo da izvučemo sledeće zaključke:
• Bez obzira kakva je voda na predajnom mestu, na našim točećim mestima je ona daleko od zdrave za piće.
• Teško je poverovati da se sa odabranom tehnologijom i postojećom infrastrukturom ovo stanje može bitno promeniti jer su koncentracije pojedinih materija desetostruko veće od dozvoljenih.

Voda u Zrenjaninu je zabranjena za piće još 2004. godine. Nakon nekoliko pilot postrojenja konačno je potpisan ugovor o izgradnji fabrike vode 2012. sa kompanijom “Vasertehk” iz Esena. Ugovor je raskinut 2014. a raspisan je tender o davanju usluge prečišćavanja vode. Pobednik na tom tenderu, koji je propisao neralne uslove (rokove, angažovanu električnu snagu i cenu prečišćene vode) pobedio je kao jedini učesnik, jedina prijavljna firma „Grupa Zilio“. Potpisan je ugovor o prečišćavanju vode gde se firma “Grupa Zlio” sada “Sinetrek” obavezala da će isporučivati vodu ogovarajućeg kvaliteta na predajnom mestu, bez odgovornosti za kvalitet vode i na točećim mestima u našim stanovima i kućama, gde je kvalitet vode jedino važan. Nakon skoro dve godine kašnjenja, uključujući probni rad koji traje već 6 meseci, izgleda da se stvari nisu ni najmanje pomerile. Potrošeno je mnogo novca (samo garancije izvođaču za plaćanje usluge grad godišnje koštaju 6 miliona dinara) i vremena a voda je i dalje nezdrava- rekao je Aleksandar Korovljev.

Pokret DJB je još 2014. godine upozoravao da instant rešenja, kao ovo iz ugovora, uz hrabra obećanja da će voda „sigurno biti dobra“ bez tehnologije, pilot postrojenja, bez analize uzorka vode na izvoru, ne dovode do rešenja. Rešenje ovog kompleksnog proglema zahteva ozbiljnu profesionalnu studija izvodljivosti koju prati tehnoekonomska analiza i javna rasprava.

Fotokopija analize:


Fotokopija zvaničnog izveštaj i stručno mišljenje: