Zrenjanin- Narodno pozorište „Toša Jovanović“ u sezoni 2021/2022. organizuje edukativni program namenjen publici i onima koji to nisu, a želeli bi nešto da nauče o pozorištu, pod nazivom ŠKOLA ZA PUBLIKU kao autorski projekat dr Ljubice Ristovski.

U trajanju od 8 nedelja biće održano 16 besplatnih časova na kojima će uz autorku i gostujuće predavače/umetnike polaznici učiti o pozorištu, njegovim elementima i kako da gledaju predstavu. Na kraju, svaki polaznik dobija diplomu „diplomirani gledalac“, ali i pogodnosti za dalje posećivanje pozorišta.

Počev od 7. oktobra, svakog četvrtka od 17 sati na Kamernoj sceni biće održan dvočas za 25 polaznika. Kako je broj mesta ograničen, a program zahteva posvećenost u sticanju novih znanja, molimo da zainteresovani budu brzi u prijavljivanju i istrajni u učenju. ŠKOLA ZA PUBLIKU je poklon pozorišta jer je oktobar naš rođendanski mesec.

Svi zainteresovani mogu svoje prijave da pošalju na adresu: info@tosajovanovic.org.rs do 5. oktobra 2021.

PROGRAM

Ciljevi/svrha: animacija i edukacija publike, povećanje interesovanja za pozorište, povećanje broja publike, podizanje nivoa znanja postojeće pozorišne publike…. Animacija kao obrazovno-kulturna aktivnost postavlja zahtev za razvijanjem potrebe za produbljivanjem znanja i razvijanjem senzibiliteta. Animacija je jedan od najpogodnijih oblika rada sa publikom. „Škola za publiku – Diplomirani gledalac“ spada u grupu edukativne animacije i odvijaće se po unapred osmišljenom nastavnom programu.

Realizacija: škola će trajati dva meseca, po dva časa spojena nedeljno. Na kraju se dobija diploma o završetku kursa i naziv diplomirani gledalac.

Raspored:

1. čas i 2. čas: Uvodni čas – O predstavi uopšte
Predstavljanje Plana i programa rada škole, časovi, predstavljanje predavača i sl.
Šta je to pozorišna predstava, šta sve sadrži pozorišna predstava, koje umetnosti su zastupljene u njoj, žanrovi, i sl.;

3. čas i 4. čas: Pozorišna režija
Kompozicija predstave, ritam i tempo predstave, akcenti i pauze, atmosfera i dinamika, podela uloga, glumačke kreacije, važnost delova i linija zbivanja, muzika, dekor, kostim, osvetljenje, problemi žanra i stila predstave, rediteljska/glumačka predstava, rediteljsko čitanje, šta znači kad predstava uzleti;

5. čas i 6. čas: Dramski autor, dramaturg, dramaturg predstave
Dramski proces, opšta konstrukcija drame, konstrukcija dramske scene, konstrukcija dramske replike, ritam dramskog dela, dramsko delo danbas, šta je to čvrst komad, drama kao scenski materijal, osnovne karaktristike dramatizacije proznih i drugih dela za scenu;

7. čas i 8. čas: Gluma
Fahovi, male i velike uloge, scenska radnja, govor, glumačka kreacija, partner na sceni, scenski zanat, radnja glumca, uobrazilja, scenska pažnja, emocionalno pamćenje, glavni zadatak i osnovna radnja, odnosi, prilagođavanje, svakodnevni trening, scenska tehnika glumca, imitacija, šmiranje, improvizacija, akrobatika,

9. čas i 10. čas: Scenografija i kostim
Scenski prostor, značenja prostora u dramskom delu, rediteljsko čitanje, značenje prostora u izražajnom dejstvu predstave, dramaturški oblici prostora, scenografija kao stvaranje prostora, funkcija scenografije, dramaturška značenja predmeta u scenskom prostoru, tekst i podtekst scenografije, novi odnosi u između publike i scenskog prostora. Dramaturške osobenosti otvorenog scenskog prostora, međuzavisnost scenografije i kostimografije. Od odeće do scenskog kostima, glumac i kostim, procenjivanje kostima, analitičnost kostimografa, anatomija kostima, način nošenja kostima, otkrivalačka uloga scenskog kostima, tradicionalna i savremena funkcija kostima, stvaralačka načela kostimografije, scenska šminka i frizure, uzajamnost kostimografije i scenografije

11. čas i 12. čas: Ples, scenski pokret, scenske borbe
Ples ili koreografija u predstavi, koreografisana predstava, osobenosti scenskog pokreta, telo kao izvor rada, dramaturgija scenskog pokreta glumaca, scenski pokret pojedinca, scenske borbe, i sl.

13. čas i 14. čas: Muzika
Muzika kao primenjena umetnost, vizuelizacija muzike, zvuk kao dimenzija slike i pokreta, mjuzikl, opereta, šansona, zvuk kao prirodan akustički element, komponovanje muzike za predstavu, izbor muzike.

15. čas: Analiza jedne odgledane pozorišne predstave
16. čas: Završni čas uz dodelu diploma

 

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Grada Zrenjanina, koji je dodelio sredstva za realizaciju projekta „Klikom do zrenjaninskih vesti.“