Zrenjanin- Nakon posete preduzeću “Stil”, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković održao je dva radna sastanka u Gradskoj kući i podelio boračke legitimacije za više od 60 građana s teritorije Zrenjanina, koji su ostvarili to pravo po osnovu Zakona o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica.
Zrenjanin je prvi grad u Srbiji u kom je ministar Nikola Selaković dodeljivao boračke legitimacije
Zrenjanin je prvi grad u Srbiji u kom je ministar lično dodeljivao boračke legitimacije, a skupu u Baroknoj sali Gradske kuće prisustvovali su predstavnici više udruženja koja okupljaju učesnike ratnih dejstava, ratne vojne invalide i veterane vojske, policije, kao i članovi porodica poginulih boraca. Ispred Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, uz ministra Selakovića našli su se i pomoćnica ministra Bojana Barošević i državni sekretar Mile Karanović.
Svečanost je počela državnom himnom Republike Srbije koju je otpevala Vaskrsija Kovačević, učenica odseka solo pevanja Muzičke škole “Josif Marinković” u Zrenjaninu.
Ministar Selaković rekao je da mu je bila čast da razgovara s ljudima koji su odgovorili na poziv otadžbine, učestvovali u ratnim sukobima od 1990-1999. godine, s nekima koji su ostali s trajnim invaliditetom, kao i s onima koji su ostali bez najbližih članova porodice i uruči im boračke legitimacije.
“Danas sam im, kao ministar za rad zapošljavanje boračka i socijalna pitanja, zajedno sa gradonačelnikom Zrenjanina, uručio njihove boračke legitimacije, ali pre toga i održao ozbiljan sastanak sa gradonačelnikom i saradnicima na koje sve načine možemo nosiocima boračke legitimacije da olakšamo funkcionisanje u svakodnevnim njihovim životnim potrebama i situacijama, ovde u gradu Zrenjaninu. Imamo, dakle, gradski, pokrajinski i republički nivo i svako od nas treba da se potrudi da otvori vrata tamo gde su do sada bila zatvorena za neke od njihovih potreba ili ostvarivanja nekih od njihovih prava i time ćemo činiti dobro delo, kako njima, tako i članovima njihovih porodica”, kazao je ministar Selaković i pozdravio napore koje Grad Zrenjanin čini u ovoj oblasti.
“Grad Zrenjanin svakako jeste inicijator mnogih dobrih ideja koje smo i u segmentu socijalne i porodične zaštite počeli da primenjujemo. Prisetio bih se, kad sam bio ministar pravde, tada smo na osnovu “Zrenjaninskog modela” koji je stvoren u praksi, a još nije bio upisan u zakon, tada doneli Zakon o zaštiti od nasilja u porodici i to je upravo odavde poteklo. I sada je iz Zrenjanina, od strane gradonačelnika, potekla druga dobra ideja, proverićemo koliko je održiva i ako bude, preslikavaćemo je takođe kao “Zrenjaninski model” u svaki deo Srbije”, istakao je Nikola Selaković.
Gradonačelnik Simo Salapura rekao je da je odnos Grada Zrenjanina prema članovima porodica poginulih boraca i prema njihovim udruženjima uvek bio iskren.
“Uvek smo se trudili da čujemo njihovo mišljenje i da vidimo u kom segmentu, u okviru naših nadležnosti, možemo da im pomognemo. Bitna nam je u tome podrška koji imamo od krovnog ministarstva i zato je ova poseta ministra Selakovića danas veoma značajna, jer možemo zajedničkim snagama i saradnjom da unapredimo položaj i prava porodica palih boraca i generalno, udruženja. Kao jedinica lokalne samouprave dajemo neke benefite, poput besplatnog parkinga, besplatnog prevoza, isplate jednokratne pomoći porodicama poginulih boraca za Dan državnosti, ali takođe imamo i predlog za jedan set mera podrške koji smo danas razmatrali i na koji način je moguće primeniti u narednom periodu”, kazao je gradonačelnik Salapura.
Na dodeljenim boračkim legitimacijama i prilici da danas razgovaraju s ministrom Selakovićem, zahvalili su se Nebojša Kraljević, bivši pripadnik MUP Republike Srbije, predstavnik Udruženja veterana posebnih jedinica policije u Zrenjaninu, kao i Miloš Dukić, sekretar Udruženja jedinica za specijalne operacije u Savezu udruženja boraca Srbije.
Prvi radni sastanak ministar je u Gradskoj kući održao danas s gradonačelnikom Simom Salapurom i njegovim saradnicima, zamenikom Sašom Santovcem, načelnikom Gradske uprave Nenadom Domjeskovim i načelnicom Odeljenja društvenih delatnosti Jelenom Dragić, dok su drugom sastanku prisustvovale predstavnice ustanova socijalne zaštite Grada Zrenjanina – Centra za socijalni rad, Centra za pružanje usluga socijalne zaštite “Most” i Gerontološkog centra, čelnici filijala u Zrenjaninu Nacionalne službe za zapošljavanje i Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje i predstavnica Inspektorata za rad Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Izvor:zrenjanin.rs
Sa teritorije opštine Zrenjanin u ratnim dejstvima je učestvovalo oko 30.000 ljudi, koji su uglavnom na prepad noću odvoženi direktno na vukovarsko ratište. Mobilisani su tada kada su jedinice popunjene narodom iz uže Srbije počele masovno da odbijaju naredjenja i napuštaju ratište. Ne sme se zaboraviti da su iz zrenjaninske opštine u ratovima učestvovali pripadnici svih nacija, a ne samo Srbi.
Kada ce te resiti pitanje o diskriminaciji boraca koji nisu dobili ratne dnevnice kao ostali u Srbiji?Zamazujete oci veteranima, sa nekim sitnim povlasticama,sram da vas bude.Cutite i niko da preuzme odgovornost za isplatu.Sramota ,a kada se pozivalo na ratiste,to jest odvodilo bez pitanja ,onda ste reagovali po kratkom postupku.Nikada necemo to zaboraviti!!!