Grad Zrenjanin obeležio je juče na poseban način 55 godina karate sporta u našoj sredini, organizovanjem javnog karate treninga – masterklasa, ali i pratećih događaja, koji su okupili ne samo šampione i vrhunske takmičare iz tog sporta, već i druge sportske veličine, od kojih je moglo mnogo toga da se čuje i nauči.
Događaj je organizovan u „Kristalnoj dvorani“, a obuhvatio je javni trening koji su vodili olimpijska šampionka u karateu Jovana Preković i svetski šampion Slobodan Bitević, panel diskusiju i sportsku tribinu opšteg tipa, karate trening bez granica, koji je otvorio osnivač karatea u Zrenjaninu, najstariji karatista Bogdan Kesić, i kao poseban segment manifestacije, otkrivanje fotografije Snežane Perić (Pantić) na zidu sportskih velikana u holu „Kristalne dvorane“ uz emotivne trenutke sećanja na rano preminulu svetsku karate šampionku iz Zrenjanina. Javni trening imao je i inkluzivni karakter, jer su učešće uzela deca iz Karate kluba “Zrenjanin” i ovdašnjeg Udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama “Suncokret”.
Panel diskusija obuhvatila je dve teme – „Formiranje mladih šampiona: uloga roditelja i trenera“ i „Put šampiona“. O prvoj temi govorili su proslavljeni odbojkaški reprezentativac Vladimir Vanja Grbić, prof. dr Srećko Jovanović i prof. dr Vladimir Koprivica, dok su svoj „Put šampiona“ predstavili karatisti Bitević i Prekovićeva i tekvondistkinja Milica Mandić.
Otvarajući manifestaciju, gradonačelnik Zrenjanina Simo Salapura istakao je da su se ovom prilikom u našem gradu okupili oni koji su stvarali istoriju karate sporta ne samo u Zrenjaninu, već i u Srbiji, kao i da događaju prisustvuju osvajači šest olimpijskih medalja. Zahvalio se svim prisutnim olimpijcima, kao i Sportskom savezu grada Zrenjanina, na ideji da na malo drugačiji način obeleži godišnjicu karatea.
– Imamo i zajedničke treninge, pokazujemo da sport nema granica, da karate nema granica, ali se sećamo i naših velikih šampiona, i onih koji su izašli iz svoje sportske grane i žele da svoju energiju, svoje iskustvo i znanje prenesu i mlađim kategorijama, stručnjacima na teritoriji grada Zrenjanina, ali i šire. Zahvalnost na podršci izražavam i Sportskom savezu Srbije, Pokrajinskom sekretarijatu za sport i omladinu i Sportskom savezu Vojvodine, svim organizatorima koji su doprineli da Zrenjanin danas bude centar sportskih dešavanja u Srbiji – rekao je gradonačelnik Salapura.
Osvajači šest olimpijskih medalja, koje je pomenuo gradonačelnik, a koji su uzeli učešće u manifestaciji, jesu Jovana Preković (karate), Milica Mandić (tekvondo, dve medalje), Vladimir Grbić (odbojka, dve medalje) i Aranka Binder (streljaštvo). Uz njih, stigli su i gosti iz Sportskog saveza Vojvodine – generalni sekretar Mladen Stojšin, kao i iz Višegrada, u Republici Srpskoj, s kojim Grad Zrenjanin ostvaruje različite vidove saradnje. Otvaranju su prisustvovali i generalna sekretarka Sportskog saveza grada Zrenjanina Vukosava Đapić Atanacković i direktor Javne ustanove „Sportski objekti grada Zrenjanina“ Danijel Šebez.
Aranka Binder, aktuelna podsekretarka Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu, obratila se u ime sekretarijata i sekretara Daneta Baste, istakavši da grad Zrenjanin zauzima posebno mesto, kada je u pitanju saradnja sekretarijata s lokalnim samoupravama.
– Samo u protekle četiri godine realizovali smo 133 zajednička projekta, tako da se Zrenjanin svakako izdvaja od drugih po ambicioznosti, po velikom angažovanju gradonačelnika Salapure i njegovog stručnog tima, i nije slučajno što je 2021. godine bio Evropski grad sporta – rekla je Binderova.
Slavio se juče u „Kristalnoj dvorani“ sport, ukazana je pažnja šampionima i ljudima iz sveta sporta koji ispirišu svojim primerom. Dodeljena su i posebna priznanja – crni pojasevi i plakete zahvalnosti onima koji su dali doprinos očuvanju sporta, ugleda sporta i samih sportista: gradonačelniku Simu Salapuri, za nesebičnu podršku sportu i ulaganjima u sportsku budućnost, pokrajinskom sekretaru za sport i omladinu Danetu Basti, olimpijskom šampionu Vladimiru Grbiću, predsedniku Sportskog saveza Srbije i olimpijskom šampionu Davoru Štefaneku, prof. dr Vladimiru Koprivici, prof. dr Srećku Jovanoviću, olimpijskoj šampionki Milici Mandić, kao i bivšoj reprezentativki u karateu i jednoj od osnivača karate udruženja „Pet prstenova“ Milici Delević.
„Crni pojas u karateu za nas nije samo komad tkanine koji predstavlja kraj nekog puta. Nositi crni pojas znači nositi odgovornost, za sopstveni razvoj, za prenošenje zvanja, ali i za očuvanje duha karatea. Crni pojas je i podsetnik za svaki napredak, rezultat istrajnosti i neuspeha koji su savladani, poteškoća koje su prevaziđene. On simbolizuje savladane prepreke, naučene lekcije i neke nove početke“ – reči su organizatora, prilikom dodele priznanja.
Javni karate trening – masterklas imao je i humanitarni karakter, jer je sav prihod od učešća na manifestaciji, u formi dobrovoljnog priloga, usmeren Crvenom krstu Zrenjanin radi realizacije humanitarne akcije „Sportom za bolje sutra“.