Zrenjanin- Svečana akademija povodom 170 godina od rođenja velikog naučnika, rodoljuba, i dobrotvora Mihajla Idvorskog Pupina, kao i obeležavanje 100 godina od dobijanja Pulicerove nagrade za autobiografsko delo „Sa pašnjaka do naučenjaka“ održana je u četvrtak, 12. decembra, u Narodnom pozorištu „Toša Jovanović“.
Na svečanoj akademiji u ime Udruženja „Godina Pupina“ obratio se dr Ivan Bošnjak.
„Zahvalio se bih se učenicima Zrenjaninske gimnazije koji su nam pokazali da je budućnot svetla. Udruženje „Godina Pupina“ postoji već deset godina i hvala svima koji su dali svoj doprinos popularizaciji i promociji Pupinovog dela“, rekao je Bošnjak.
Na samom početku svečane akademije prisutni su imali priliku da čuju gajdaša, Vanju Ilijeva.
Učenici Zrenjaninske gimnazije odigrali su predstavu posvećenu Mihajlu Pupinu i Džozefu Puliceru pod nazivom „Sinovi Banata“.
Na svečanosti su uručena priznanja za doprinos radu Udruženja „Pupinovo nasleđe“.
Mladi Timofej Stepanov iz Perleza pokazao je svoj muzički talenat.
Mihajlo Pupin rođen je 9. oktobra 1854. godine, u selu Idvor (danas u opštini Kovačica) u Banatskoj vojnoj krajini (tada Austrijsko carstvo).
Osnovno obrazovanje Mihajlo je sticao najpre u svom rodnom mestu, u srpskoj pravoslavnoj osnovnoj školi, a potom u nemačkoj osnovnoj školi u Crepaji. Srednju školu upisao je 1871. godine u Pančevu prvo u Građanskoj školi. U gimnaziji nastavlja druženje sa Orlovaćaninom Urošem Predićem, započeto u Crepaji. Već tada se isticao kao talentovan i darovit učenik, i bio odličnog uspeha, zbog čega mu je dodeljena stipendija.
U svojoj dvadesetoj godini života donosi odluku da prekine školovanje u Pragu zbog finansijskih teškoća i da ode u Ameriku u kojoj je pet godina radio kao fizički radnik i paralelno učio engleski, grčki i latinski jezik.
Nakon tri godine pohađanja večernjih kurseva, 1879. godine položio je prijemni ispit i upisao studije na Kolumbija univerzitetu u Njujorku.
Studije je završio 1883. godine sa izuzetnim uspehom iz matematike i fizike, pri čemu je primio diplomu prvog akademskog stepena. Potom se vratio u Evropu, i to najpre u Ujedinjeno Kraljevstvo (1883—1885) gde je nastavio školovanje na Univerzitetu Kembridž zahvaljujući dobijenoj stipendiji za studije matematike i fizike.
Nakon školovanja u Kembridžu, Pupin je studije eksperimentalne fizike započeo na Univerzitetu u Berlinu 1885. godine kod profesora Hermana fon Helmholca, nakon čega je 1889. godine odbranio doktorsku disertaciju iz oblasti fizičke hemije, na temu: „Osmotski pritisak i njegov odnos prema slobodnoj energiji”.
Naučnik i pronalazač, Mihajlo Pupin, za autobiografiju „S pašnjaka do naučenjaka“ dobio je Pulicerovu nagradu, 1924. godine.
U delu „S pašnjaka do naučenjaka“ opisuje svet iz kog dolazi, svoj rodni Idvor, svoj narod i svoju majku.