Zrenjanin- Nastavljajući ciklus poseta privrednim subjektima na teritoriji Zrenjanina koji uspešno posluju u svim industrijskim zonama, gradonačelnik Simo Salapura danas je obišao proizvodne pogone kompanije “Dafar”, nekadašnje fabrike koža “Toza Marković”.

Ova kompanija, sada u mešovitom vlasništvu, bavi se istom vrstom proizvodnje punih 160 godina – štavljenjem i doradom kože. Dokapitalizovana je 2010. godine, trenutno zapošljava 110 radnika.

Spada među najstarije gradske privredne kolektive. Osnovana je 1865. godine kao kožarska radionica Adolfa Ekštajna, da bi 1926. godine prerasla u industrijski pogon, na lokaciji u Gundulićevoj ulici. U periodu nakon Drugog svetskog rata podiže se nova fabrika, na sadašnjoj lokaciji, i pod nazivom Fabrika kože “Toza Marković” posluje u okviru složenog Kombinata “Servo Mihalj”. Sadašnji naziv nosi od 2006. godine.

Osvrnuvši se na takvu tradiciju, gradonačelnik je rekao da je fabrika danas pretežno izvozno orijentisana ka tržištu Evropske unije, u obimu većem od 95%, te da joj tradicija, kvalitet i konkurentnost pomažu u očuvanju pozicija na međunarodnom tržištu.

– Posebno sam zahvalan kompaniji na njihovom odnosu prema zaštiti životne sredine. U pitanju je ekološki održiv proces i kako smo čuli, u narednom periodu će to biti još izraženije i kroz “Zelenu agendu” grada Zrenjanina ovo nam je jako dobar pokazatelj o podizanju svesti naših privrednika o ekologiji – istakao je gradonačelnik i dodao da se, u svetlu globalne krize u automobilskoj industriji, za koju je delom proizvodila i kompanija “Dafar”, razgovaralo o mogućnostima da eventualni gubitak radnih mesta u kompaniji “Drekslmajer” bude nadomešten u okviru drugih kapaciteta u industrijskim zonama.

– Pred nama je period od oko godinu ipo dana u kom moramo da iskoristimo sve prednosti koje grad Zrenjanin ima, a ima ih i u okviru industrijske zone, raspoloživog prostora za njeno širenje, priključujemo se na auto-put koji će nas povezati ne samo sa dva najveća grada u zemlji, već i sa međunarodnim koridorima. Takođe, u planu je izgradnja i železničke pruge, sve je to bitna i dobra logistika za buduće investitore koji budu dolazili u naš grad – kazao je gradonačelnik Salapura.

Menadžerka kontrole kvaliteta i zaštite životne sredine u “Dafaru” Tamara Marinkov podsetila je da je 2018. godine, uz podršku Pokrajinske vlade AP Vojvodine, izgrađeno i pušteno u rad postrojenje za prečišćavanje celokupne količine otpadnih voda iz proizvodnog procesa. Postrojenje vrši mehaničku, hemijsku i biološku obradu, nakon koje se voda potpuno čista vraća u Begej. Po rečima Marinkove, kao jednu od većih investicija u narednom periodu koja se tiče zaštite životne sredine, kompanija planira postavljanje solarnih panela na većem delu krovnih površina, čime bi se zadovoljio skoro kompletan kapacitet potrošnje električne energije.

Predsednik kompanije “Dafar” Zoran Galović istakao je dobru saradnju s lokalnom samoupravom, kao i pokrajinskom administracijom, razumevanje po mnogim pitanjima i zajedničke aktivnosti na više projekata.

– U ovom obliku kompanija u Zrenjaninu funkcioniše od 2010. godine. Danas smo specijalizovani za proizvodnju kože za izradu muške modne odeće, najveći kupci su kompanije iz Engleske, Španije, Portugala, sa severa Italije, radili smo kožu za upravljače motornih vozila, a u poslednjih godinu dana usmerili smo se ka proizvodnji kože za galanteriju, preciznije ženske torbe. Na tržištu smo zastupljeni kroz proizvode poznatih brendova Lueve, Luj Viton, Masimo Djuti, Feragamo i drugih. Njima isporučujemo kožu pripremljenu za izradu gotovih proizvoda, koju u našim pogonima prerađujemo, praktično, od sirove kože iz klanice, pa kroz kompletan proces obrade – kaže Galović.

Gradonačelnik je iskoristio priliku da tokom posete obiđe i spomen-bistu narodnom heroju Svetozaru Markoviću – Tozi u krugu preduzeća, a s njim su u poseti kompaniji “Dafar” bili i pomoćnica gradonačelnika Cica Vučković i direktor Regionalne privredne komore Zrenjanin Predrag Stankov.

Izvor: Grad Zrenjanin